postheadericon Na czym polega pierwsza pomoc

Ubezpieczenie na wypadek oparzenia to z pewnością rzecz, o której warto pomyśleć. Natomiast przede wszystkim należy znać zasady udzielania pierwszej pomocy. Dzięki temu można uniknąć poważnych konsekwencji oparzenia.

Bez względu na to, co jest przyczyną oparzenia trzeba je przede wszystkim jak najszybciej schłodzić. W tym celu polewa się poparzone miejsce zimną wodą. Ma to być po prostu bieżąca woda z kranu. Powinno to trwać do 15 minut w razie oparzenia 1 stopnia, a przy oparzeniach 2 stopnia najlepiej pół godziny. Jednak jeśli mamy do czynienia z oparzeniem 3 stopnia, to chłodzenie nie powinno być dłuższe niż kilka minut. Używa się do tego zimnej, ale nigdy lodowatej wody. Nie zanurza się też całej osoby. Okłady z lodu czy śniegu to również nie najlepszy pomysł. Wszystkie te czynności mogłyby doprowadzić do wyziębienia organizmu. Jeśli oparzenie jest rozległe lepiej chłodzić je okładami niż pod bieżąca wodą. Ponieważ po oparzeniu dochodzi do obrzęku należy ściągnąć poparzonej osobie biżuterię. Gdyby okazało się to już niemożliwe trzeba ją rozciąć.

Ciężkie poparzenia wymagają natychmiastowego wezwania pogotowia. Natomiast jeśli oparzenie nie jest zbyt rozległe i nie jest to jego 3 stopień samodzielna interwencja powinna być wystarczająca, chociaż część oparzeń 2 stopnia wymaga pomocy lekarskiej. Jednak nigdy nie należy działać na własną rękę, jeśli oparzenie jest głębokie lub rozległe. Poza tym trzeba też pamiętać, żeby nie smarować oparzonych miejsc kremem, mydłem, maścią czy tłuszczem. Nie należy również przebijać pęcherzy. W przypadku oparzeń 1 stopnia nakłada się jałowy opatrunek. Można zastosować Panthenol lub podobny preparat, ewentualnie hydrożelowy opatrunek. Łagodzenie bólu jest szczególnie ważne w przypadku oparzeń u dzieci. Stosuje się wtedy okłady z ogórka, pomidora czy zimnego twarogu. W razie poważniejszych ran lub dużych pęcherzy (średnica powyżej 2,5 cm) należy udać się do lekarza. Kiedy oparzenie się zagoi będzie suche oraz swędzące. Używa się wtedy kremów nawilżających czy wazeliny. W razie powstania blizn lub przebarwień stosuje się specjalne środki, które pomagają je zmniejszyć.